DSSchap7

do questions and SHOW ALL WORK ———-SHOW ALL WORK

7.16, 7.19, 7.25

include answers in red

7-16 A candidate for mayor in a small town has allocated $40,000 for last-minute advertising in the days preceding the election. Two types of ads will be used: radio and television. Each radio ad costs $200 and reaches an estimated 3,000 people. Each television ad costs $500 and reaches an estimated 7,000 people. In planning the advertising campaign, the campaign manager would like to reach as many people as possible, but she has stipulated that at least 10 ads of each type must be used. Also, the number of radio ads must be at least as great as the number of television ads. How many ads of each type should be used? How many people will this reach?

7-19 MSA Computer Corporation manufactures two models of smartphones, the Alpha 4 and the Beta 5. The firm employs five technicians, working 160 hours each per month, on its assembly line. Management insists that full employment (i.e., all 160 hours of time) be maintained for each worker during next month’s operations. It requires 20 labor hours to assemble each Alpha 4 computer and 25 labor hours to assemble each Beta 5 model. MSA wants to see at least 10 Alpha 4s and at least 15 Beta 5s produced during the production period. Alpha 4s generate $1,200 profit per unit, and Beta 5s yield $1,800 each. Determine the most profitable number of each model of smartphone to produce during the coming month.

7-25 Woofer Pet Foods produces a low-calorie dog food for overweight dogs. This product is made from beef products and grain. Each pound of beef costs $0.90, and each pound of grain costs $0.60. A pound of the dog food must contain at least 9 units of Vitamin 1 and 10 units of Vitamin 2. A pound of beef contains 10 units of Vitamin 1 and 12 units of Vitamin 2. A pound of grain contains 6 units of Vitamin 1 and 9 units of Vitamin 2. Formulate this as an LP problem to minimize the cost of the dog food. How many pounds of beef and grain should be included in each pound of dog food? What are the cost and vitamin content of the final product?

 
"Looking for a Similar Assignment? Get Expert Help at an Amazing Discount!"
CategoriesUncategorized